Inlägget innehåller reklam genom annonslänkar.
När man tänker på barns lekar, brukar bilar ofta ligga nära till hands. Många barn får väldigt tidigt ett motorintresse.
Här tipsar vi om bil- och fordonsböcker för barn som både är roliga, spännande och lärorika!

Vilken barnbok om bilar är bäst?
Bästa bokserien för både minstingarna (0-3 år) och för lite större barn (3-6 år) är Mulle Meck-serien. En klassiker med stor bredd på innehållet.
Bästa ljudboksserien är Johan Anderblads böcker om Bojan (0-6 år). Böckerna innehåller fakta och spänning och läses upp på ett trivsamt sätt av författaren själv.
För ännu större barn rekommenderar vi den inspirerande och välgjorda Så funkar det! fordon och farkoster (6-9 år). Starkt intresseväckande med bredd på innehållet!
Slutligen gillar vi också bokserien Motorfakta (6-9 år). Intressant faktaserie för motorintresserade barn!

För barn som gillar bilar kan det även vara intressant med en egen elbil för barn, en häftig radiostyrd bilmodell, eller en LEGO-bil att bygga själv!
13 fina böcker och bokserier för barn om bilar och andra fordon
Här kommer en närmare genomgång av 13 olika böcker, ljudböcker och bokserier för barn, med både spänning och fakta om såväl bilar och andra fordon, som allt som kan finnas däromkring.
Läs även våra andra artiklar om barnböcker, till exempel om rymden, hästar eller insekter!
Bokserien om Bojan och fordonen (bokserie)
Finns som gratis ljudbok och e-bok för nya kunder hos:
- Läsålder: 0-6 år
- Författare: Johan Anderblad
- Genre: Kombination av fakta och saga, pysselbok, finns även i e-boks- och ljudboksformat
Har man kommit i kontakt med Bolibompas Johan Anderblad, och särskilt med serien Johans fordon får man en hel del uppfattning om tilltalet i denna bokserie.
De nio böckerna för 3-6-åringar fokuserar på en typ av fordon i taget och blandar en spännande berättelse om till exempel en ambulansfärd eller ett skadat djur med fakta om det aktuella fordonet. Utöver detta finns också en pysselbok vars innehåll innefattar flertalet fordon. För de minsta finns även böckerna om Bojan och katten Tussan som mer är fordonsrelaterade sagor med mindre betoning på fakta.
Samtliga böcker är mycket charmiga med fina illustrationer och passar när det efterfrågas en spännande berättelse och föreligger ett särskilt intresse för ett visst av de aktuella fordonen.
Bojan-böckerna finns hos:
I Bojan-serien ingår följande titlar:
- Bojan och sopbilen
- Bojan och bilarna
- Bojan och tunnelbanan
- Bojan och grävmaskinen
- Bojan och ambulansen
- Bojan och traktorn
- Bojan och tåget
- Bojan och polisbilen
- Bojan och brandbilen
- Måla och pyssla med Bojan
- Bojan och Tussan släcker en eld
- Bojan och Tussan kör traktor
Bokserien om Halvan “Här kommer…” (bokserie)
Finns som gratis ljudbok och e-bok för nya kunder hos:
- Läsålder: 3-6 år (enstaka böcker även för 0-3 år)
- Författare: Arne Norlin, Jonas Burman
- Genre: Kombination av berättelse och fakta, pysselböcker, finns även i e-boks- och ljudboksformat
Denna populära bokserie av Arne Norlin (med illustratören Jonas Burman som medförfattare i vissa verk) är en riktig långkörare där nya böcker tillkommit under hela 25 års tid!
Böckerna kretsar kring den fantasifulla pojken Halvan och de vardagsdramatiska äventyr han får uppleva med olika fordon. Böckerna har stort fokus på spänning för läsåldern 3-6 år och innehåller många roliga detaljer samt allmänt lärorikt innehåll. För de mindre barnen finns enstaka verk tillgängliga och det finns också pysselböcker samt olika slags digitala innehåll tillgängligt.
Bland de förekommande fordonen finns exotiska företeelser som rymdskepp i någon enstaka bok, men en stor del av böckerna handlar om mer vardagsnära fordon. Dessa böcker passar bra om man vill uppmuntra ett intresse för kopplingen mellan en viss fordonstyp och de yrkesroller som använder sig av det fordonet.
Här finns böckerna om Halvan:
I “Här kommer…”-serien förekommer bland annat följande titlar (urval):
- Här kommer brandflygplanet
- Här kommer Halvan (pekbok)
- Här kommer glassbilen
- Här kommer nya polisbilen
- Här kommer grävskopan
- Här kommer långtradaren
- Här kommer nya ambulansen
- Här kommer sopbilen
- Här kommer skogsmaskinerna
- Här kommer färjan
- Här kommer mc-polisen
- Här kommer tåget
- Här kommer flygplanet
- Här kommer bärgningsbilen
- Här kommer helikoptern
- Här kommer polisbåten
- Här kommer rymdskeppet
- Här kommer bussen
Min första faktabok om Bilar
Finns som gratis e-bok för nya kunder hos:
- Läsålder: 3-6 år
- Författare: Anders Nyberg
- Genre: Fakta, finns även som e-bok
Denna bok är huvudsakligen en faktabok, men tack vare bilderbokskaraktären med fina illustrationer och mycket detaljer ger läsningen ändå en bra känsla av att följa en berättelse.
Boken innehåller en stor bredd av fordon, alltifrån vanliga personbilar till tävlingsbilar och fritidsfordon, och så klart även en mängd olika yrkesfordon.
Dessutom innehåller boken bra med detaljer ifråga om själva fordonen, samt om en mängd företeelser som förekommer runt omkring användningen och framförandena av de olika fordonen.
Just bredden på fordon samt omfattningen av innehåll kring fordonsanvändningen gör att detta dels blir en faktabok som vi varmt kan rekommendera för barn med ett allmänt stort fordonsintresse.
Mulle Meck-serien (bokserie, samt filmer och digitala format)
Finns som gratis ljudbok och e-bok för nya kunder hos:
- Läsålder: 0-6 år
- Författare: George Johansson
- Genre: Berättelser, bilderböcker, fakta, diverse digitala format
Mulle Meck är en riktig barnboksklassiker där det utöver åtminstone runt ett 30-tal bokutgåvor bland annat har getts ut ett par filmer och även ett antal datorspel med flera kända svenska skådespelare som röster.
Kolla in filmerna om Mulle Meck:
Just datorspelen kan vara lite bundna till äldre format (planer på ett nytt sådant till moderna format har dock tillkännagivits), men om vi utgår från de mer tidlösa böckerna handlar de om Mulle Meck som antingen bygger, berättar om eller upptäcker något som har med antingen bilar att göra eller om sådant som andra fordon, hus och mycket annat.
Sett till denna sagovärlds oerhörda popularitet (böckerna har bland annat översatts till en mängd olika språk), så är det nog mest en tidsfråga innan en barnfamilj kommer i kontakt med något som har med Mulle Meck att göra.
Det innehållsliga baseras på ett personrikt sagouniversum som också har potential att inspirera åt det praktiska och tekniska hållet. Finns det därför naturligt intresse hos ens barn i en sådan riktning finns det definitivt anledning att se över Mulle Meck-serien efter den bok som kan tänkas matcha aktuellt intresse bäst.
Böckerna om Mulle Meck hittar du hos:
I “Mulle Meck…”-serien förekommer bland annat följande titlar (urval):
- Mulle Meck bygger en bil
- Mulle Meck bygger en båt
- Mulle Meck bygger ett flygplan
- Mulle Meck bygger ett hus
- Mulle Meck berättar om bilar
- Mulle Meck berättar om båtar
- Mulle Meck berättar om flygplan
- Mulle Meck berättar om hus
- Mulle Meck berättar om tåg
- Mulle Mecks första bok – Flygplan
- Mulle Mecks första bok – Bilar
- Mulle Mecks första bok – Maskiner på väg
- Mulle Mecks första bok – Maskiner på landet
- Mulle Mecks första bok – Racerbilar
- Mulle Mecks första bok – Maskiner i stan
- Mulle Mecks minsta bok – Vem?
- Mulle Mecks minsta bok – På väg
- Mulle Meck bygger (film)
- Full fart med Mulle Meck (film)
Lådbilen
Finns som e-bok hos:
- Läsålder: 6-9 år
- Författare: Ole Lund Kirkegaard
- Genre: Humoristisk berättelse
Ett par generationer av barnföräldrar och barnboksläsare kan mycket möjligt komma ihåg och känna igen författarnamnet Ole Lund Kirkegaard. Kirkegaard levde mellan 1940 och 1979 och är känd för att bland annat ha skrivit ett stort antal klassiska barnböcker såsom t.ex. Gusten Grodslukare, Otto är en noshörning och Gummi-Tarzan.
För den moderne barnboksläsaren kanske en tid där det var mer vanligt förekommande med företeelser som att bygga lådbilar känns aningen främmande, men med lite nyfikenhet inför det kulturella avståndet borde ett läsande av denna berättelse kunna ge stor behållning även för dagens barn.
Berättelsen är i sig en dråplig berättelse om hur en pojke tillskansar sig en nybyggd lådbil av två andra pojkar, men där lådbilen inte har några bromsar och läsaren får följa med i premiärturen med denna lådbil utvecklar sig.
Som förälder får man känna av om en lite äldre bok skulle kunna passa för ett barn i ens egen omgivning, men annars skulle man också kunna tänka sig att köpa in den till sådant som en skolmiljö eller något slags kulturbevarande sammanhang.
Glassbilen
Finns som gratis ljudbok och e-bok för nya kunder hos:
- Läsålder: 6-9 år
- Författare: Sofie Borg
- Genre: Berättelse med läroinnehåll
Boken finns att köpa hos:
Denna bok ligger lite i utkanten i en presentation av böcker som i direkt bemärkelse handlar om bilar, men kan ändå kännas angelägen att vilja ta med i urvalet.
Berättelsen kretsar nämligen mer kring en olycka som innefattar en glassbil än om någonting övrigt som innefattar bilar. Senare i berättelsen dyker också räddningspersonal upp med sina respektive fordon såsom polisbilar och ambulans.
Utfallet av berättelsen är inte mer allvarligt är att det skall passa den föreslagna läsåldern och innehåller flertalet humoristiska och barnvänliga detaljer som lättar upp kring det som är ändå är lite allvarligt i berättelseinnehållet.
Utifrån karaktären på innehållet kan denna bok därför helt klart vara värdefull ifall något barn i ens omgivning har behövt uppleva att någon i deras omgivning råkat ut för någon olycka. Den skulle också kunna presenteras i samband med att yrkesgrupper såsom polis eller ambulanspersonal träffar en skolgrupp eller någonting liknande.
Minifakta om bilar
Kolla priset hos:
- Läsålder: 9-12 år
- Författare: Per Straarup Søndergaard
- Genre: Faktabok, finns även i e-boks- och ljudboksformat
Detta är en väl formgiven liten faktabok om bilar, med stora fina bilder och kortare faktameningar med bra och intresseväckande bredd på själva faktan.
Minifakta om bilar finns som gratis ljudbok och e-bok för nya kunder hos:
Bland mest påtagliga med boken är just att faktameningarna är så pass korta och att de fina bilderna får stort utrymme i förhållande till texten. Detta gör att boken känns inbjudande och lättillgänglig, samtidigt som själva faktakvaliteten inte åsidosätts bara för att boken är lättläst.
Det blir alltså utifrån perspektivet av lättläst faktabok om ämnet bilar som boken får utvärderas, och som sådan fungerar den bra.
Motorfakta: Racerbilar
Kolla priset hos:
- Läsålder: 6-9 år
- Författare: Mari Schuh
- Genre: Faktabok i e-boks- och ljudboksformat
Skulle du fråga en person i denna läsålder ifall denne tycker att det är mest spännande med racerbilar eller med “vanliga” bilar är det mycket möjligt att svaret självklart skulle bli racerbilar.
I likhet med många andra sammanhang där en specialiserad underkategori jämförs med en mer allmän kategori så är det antagligen ett specifikt intresse för just racerbilar (eller snabba bilar i allmänhet) som kommer att göra den här boken intressant.
Boken finns även som ljudbok och e-bok hos:
Formgivningen av boken är god med många häftiga bilder, lättlästa faktatexter och intresseväckande frågeställningar. Den har god potential att allmänt kunna väcka intresse för fordon och teknik, och i synnerhet då med en motorsportsrelaterad orientering. Som lättläst bok med sådan inriktning går den därför helt klart att rekommendera.
Världens bilar
Boken finns hos:
- Läsålder: 6-9 år
- Författare: Olle Wilson, Jakob Nilsson
- Genre: Serieberättelse med faktainslag i e-boksformat
Världens bilar är en trivsamt tecknad serieberättelse som blandar teknik- och fordonshistoriska inslag med fantasiinslag och en resa i tiden för att ge en intresseväckande inramning till bokens faktainnehåll.
Detta grepp tillåter författarna att presentera bilmodeller från ett antal olika länder och tidsepoker och kunna väva in såväl tekniska och konstnärliga perspektiv som kulturella och historiska sådana. Genom allt detta förmedlas man på ett tilltalande sätt kunskap som går tvärs över ett antal olika ämnesområden både kring hur bilarna fungerar och kring sammanhangen som de skapats inom.
Med serieteckningsformatet blir den konstnärliga formen utsträckning avgörande för om verket känns tilltalande för läsaren eller ej, men för den som gillar stilen borde boken kunna skänka mångsidig kunskap om både bilar och mycket mer på ett underhållande och lättillgängligt sätt.
Motorfakta: Sportbilar

Kolla priset hos:
- Läsålder: 6-9 år
- Författare: Matt Doeden
- Genre: Faktabok i e-boks- och ljudboksformat
Detta är en lättläst faktabok som innehållsmässigt specifikt specialiserar sig på sportbilar. Som sådan har den i stor utsträckning en balans av intresseväckande bilder, samt kortare och enklare faktameningar som känns rimliga för en bok med en uttalat enklare läsnivå.
Boken om sportbilar finns även som ljudbok och e-bok hos:
Utifrån dessa förutsättningar är detta en helt rimlig bok att kunna rekommendera för denna målgrupp. Positivt är också att faktainnehållet lyckas förklara bra varför den beskrivna tekniken har utformats som den har gjort.
Så funkar det! : fordon och farkoster
Kolla priset hos:
- Läsålder: 6-9 år
- Författare: Mats Wänblad
- Genre: Faktabok
Detta är en mycket innehållsrik och mångsidigt varierande faktabok som tack vare sin bredd har potential att kunna inspirera och väcka nyfikenhet hos personer med minsta lilla fordons- eller teknikintresse även utanför den aktuella läsåldern i någon utsträckning.
Boken tar nämligen upp såväl mer vardagligt förekommande fordon såsom bilar, cyklar och tåg som betydligt mer exotiska sådana som rymdfarkoster, ubåtar och monstertruckar. Kring allt detta innehåller boken roliga och intresseväckande fakta, och även mer övergripande resonemang kring sådant som teknisk utveckling, miljöaspekter och framtida utveckling.
Kvaliteten på den förmedlade kunskapen och på bokens formgivning är hög, och tack vare de fina bilderna och den finurliga faktapresentationen fungerar boken både för korta punktnedslag och för längre läsning. På det stora hela är detta en toppenbok och rekommenderas särskilt för barn med påtagliga teknik- och fordonsintressen.
Örnis bilar
Kolla priset hos:
- Läsålder: 3-6 år
- Författare: Carl Johan De Geer
- Genre: Berättelse, finns även i e-boksformat
Örnis bilar är en barnboksberättelse från 1994 som är skriven av den omtalade konstnären Carl Johan De Geer.
Boken är i stor utsträckning beskriven som en modern barnboksklassiker och handlar om pojken Örni som självsäkert ställer upp och klarar av att köra såväl brandbil som bärgningsbil när brandstationen och bilverkstaden ringer och ber om hjälp. Mot slutet av berättelsen ringer man även till Örni från hamnen och ber om hjälp med att sköta lyftkranen, men eftersom det finns en gräns även för vad Örni orkar med får de vänta till dagen efter med att få hjälp.
Illustrationerna i boken är fina och välgjorda, och bidrar till en känsla av personlighet kring boken. På det stora hela känns berättelsen som att den förmedlar att små pojkar klarar av mycket under en dags aktiviteter och att det sedan därför är helt rimligt att de blir trötta när dagen är slut.
De personliga vibbarna av hur man uppfattar detta tema varierar antagligen från förälder till förälder, men i en hel del barnfamiljer finns det förmodligen en god potential att denna berättelse kan komma att bli en godnattsaga som efterfrågas om och om igen.
Pettson och Findus bygger en bil
Kolla priset hos:
- Läsålder: 0-3 år
- Författare: Sven Nordqvist
- Genre: Berättelse, i bok med kartongformat med interaktiva flikar och luckor
Bokserien med gubben Pettson och katten Findus är en påtaglig svensk barnboksklassiker. Handlingen i just denna bok går ut på att Pettson skall hjälpa Findus att bygga klart sin lådbil.
I likhet med många andra böcker om Pettson och Findus blir det då Findus livfullhet och iver i kontrast mot Pettsons mer sävliga temperament som sätter mycket av tonen. Påtagligt är att en livfull uppläsarinsats helt klart kan göra boken fängslande och då är de livfulla illustrationerna och de olika flikarna och luckorna som man interagera med i boken till ytterligare hjälp.
Berättelsen är väl inte extremt originell i sig själv, utan för många som överväger boken kommer det antagligen att handla mycket om ifall man själv redan uppskattar Pettson och Findus. Gör man det och ens småtting till exempel uppskattar att leka med bilar, borde denna bok kunna ge upphov till en trivsam gemensam lässtund och kunna läsas fler än en gång.
Här hittar du fler tips på böcker!